Kao grad na raskrsnici puteva za istok i zapad, Niš je lako osvajan najrazličitijim kulturnim trendovima, tako da ni 60-tih godina nimalo nije zaostajao za ostalim svetskim gradovima. Mladi umetnici su se okupili oko tada vodećeg studentskog časopisa „Mladost", koji je donosio novosti o aktuelnoj muzičkoj, filmskoj i pozorišnoj umetnosti, što je bilo presudno za osnivanje kamerne scene „M" 1964. godine, preteče današnjeg Akademskog pozorišta.
Na kamernoj sceni se moglo videti sve ono što tada nije nikako moglo da bude igrano na sceni Narodnog pozorišta. Bili su to savremeni komadi koji su kamernu scenu isprofilisali kao alternativno pozorište, što je ono ostalo do danas. Zahvaljujući kvalitetu koji su nudila, društva hora, folklora i pozorišta spajaju se u jedninstveno Akademsko kulturno umetničko društvo i 1976. počinju da funkcionišu kao AKUD „Veljko Vlahović". Tad nastupa zlatno doba pozorišta, koje učestvuje na festivalima u zemlji i inostranstvu i odnosi mnogobrojne nagrade predstavama „Bajka o De Sadu", „San letnje noći", „Šok prepoznavanja", "Maslačak i retard", "Porodične priče", "Lilika", "Nada iz ormara", "U plamenu strasti" itd.
Zvaničnim osnivanjem SKC-a 1991.godine. ime pozorišta menja se u Akademsko pozorište SKC-a. Iz Akademskog pozorišta potekli su mnogi dobri glumci, kao što su Tanasije Uzunović, Mladen Nedeljković, Kokan Mladenović i drugi. Ta tradicija se nastavlja, tako da svake godine po nekoliko polaznika škole glume Akademskog pozorišta upisuje Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu.
Pozorište danas
Akademsko pozorište SKC-a okuplja mlade glumce i pozorišnu publiku oko zanimljivih alternativnih pozorišnih projekata. Predstave Akademskog pozorišta igraju se na Kamernoj sceni SKC-a koja se nalazi u zgradi Univerziteta, u Šumatovačkoj ulici. Ono što čini jedinstvenost ovog prostora jeste blizina gledalaca sa glumcima, koja daje poseban doživljaj svakom umetničkom ostvarenju i stvara utisak kao da ste i sami gotovo na sceni. Kamerna scena prima 50 gledalaca koji u predstavama mogu uživati svakog četvrtka od 21 sat.
Kroz pozorište danas prolazi veliki broj članova a tokom godina smenjuju se generacije mladih i iskusnih glumaca, amatera i profesionalaca. Mnogi su posle svojih akademskih početaka karijere uspešno nastavili u Lutkarskom i Narodnom pozorištu u Nišu i na drugim pozorišnim scenama u Srbiji. Akademsko pozorište prepoznatljivo je po svom repertoaru a nove i stare predstave kao i glumci kroz svoje uloge, stalno donose nagrade i priznanja na festivalima u zemlji i inostranstvu. Umetnički rukovodilac pozorišta je Miloš Cvetković.