Prvu pozorišnu predstavu Vranjanci su odigrali 30. januara 1896. godine. Bio je to Njegošev "Gorski vijenac" u režiji Radoja Domanovića, ondašnjeg profesora Gimnazije u Vranju. Usledio je period koji je obeležila inicijativa omladine i gradske inteligencije koja će između dva svetska rata pripremati i pokazivati brojne pozorišne komade.
Vranjanci su 5. oktobra 1924. godine formirali "Pozorište građanske kasine", kada u Vranju počinje organizovani pozorišni život.
* Okružno narodno pozorište u Vranju osnovano je 27.aprila 1946. godine i uspešno je radilo do 31. augusta 1954. godine. Potom je usledio period uspešnog delovanja amaterskog pozorišta, sa stalnim repertoarom, brojnom publikom i nagradama na republičkim i jugoslovenskim festivalima.
* Najveći uspeh u dosadašnjoj istoriji ostvarilo je na VIII međunarodnom festivalu "Zlatni vitez" u Moskvi, završenom 01. 11. 2010. na kojem je predstava "Paviljon br.6" nagrađena srebrnim vitezom za predstavu u celini i zlatnim vitezom za najbolju mušku ulogu (Nebojša Dugalić za ulogu doktora Ragina).
* Pored brojnih nagrada i priznanja, pozorište je dobilo i Vukovu nagradu i Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima.
* Pozorište "Bora Stanković" 5. septembra 1997. godine ponovo se pridružilo porodici profesionalnih pozorišta Srbije.
* Pozorišni život u Vranju odvijao se do 2. Jula 2012. godine u zgradi koju je 1892. godine izgradio vranjski trgovac Janča Jovanović, kada je zgrada Pozorišta u potpunosti izgorela u podmetnutom požaru, a čija rekonstrukcija uskoro ulazi u drugu fazu.
* Već 33 godine za redom Pozorište uspešno organizuje " Borine pozorišne dane", na kojima je do sada prikazano preko 400 predstava, a učestvovala su brojna pozorišta iz naše zemlje i inostranstva.