Pozorište „Masuka“ iz Velike Plane je javna ustanova kulture opštine Velika Plana. Najstariji sačuvani dokument koji pominje rad ovog pozorišta je pozivnica za bogojavljensku zabavu od 19. januara 1929. godine. Pozorišno društvo „Velimir Masuka“ je tom prilikom organizovalo zabavu u kafani braće Milojević.
Na otvaranju su prikazana dva pozorišna komada (Na samrtnim mukama i Mića iz vojske). Ne može se sa sigurnošću reći ko su prvi članovi, osnivači, i glumci jer su sva dokumenta arhive uništena u požaru za vreme Drugog svetskog rata.
U početku se rad pozorišta odvijao kroz delovanje diletantskih grupa po planjanskim kafanama, ali su im se s vremena na vreme pridruživali i članovi pevačkih društava „Sremac“ i „Srbobran“. Glumci su uglavnom bili učenici, učitelji, majstori, seljaci i po neki radnik-industrijalac.
Posle Drugog svetskog rata predstave su spremane u Velikoj Plani, a gostovalo se i po okolnim selima. Najozbiljnija predstava iz tog vremena je „Koštana“. Posle spajanja kulturno-umetničkih društava, rad je bio još uspešniji, pa je 1950. došlo do izdvajanja dramske sekcije u amatersko pozorište. Pozorište dobija ime „Masuka“ posle pronalaženja prvog pisanog dokumenta, pozivnice za bogojavljensku zabavu. U javnu ustanovu, pozorište „Masuka“ prelazi odlukom Skupštine opštine Velika Plana 1993. godine, koja tako postaje i njegov osnivač. Do tada je pozorište bilo društvena organizacija.
Rukovodioci i reditelji
Rukovodilac i reditelj Miša Lukić na repertoar je stavljao tada aktuelne komade: Đido Janka Veselinovića, Lav na trgu Ilje Erenburga, Vatra i pepeo Nire Pulc, Dr Branislava Nušića, Duboki su koreni Arnolda Isoa itd. Vreme Miše Lukića obeležila su dva komada, tačnije drama Mladost pred sudom Hansa Timajera (prvo mesto na sreskom festivalu) i Grančica na vetru Koleta Čašule.
Pozorište „Masuka“ organizuje svake godine u periodu novembar-decembar manifestaciju Masukini pozorišni dani i krajem jula manifestaciju U slavu velikog Vožda.
Glumci
Iako je pozorište amatersko, glumica Nena Bajić je igrala u filmu Ranjena zemlja,[1] uz doajene kao što su Velimir Bata Živojinović, Olivera Marković, Vera Čukić, Petar Kralj, Žarko Laušević, dok je drugi član pozorišta, Ivan Vučković, u kultnoj seriji Selo gori, a baba se češlja.
Pesniče naroda mog
Republička smotra recitatora Srbije „Pesniče naroda mog“ koja je osnovana i više decenija se održavala u Velikoj Plani[3] bila je povezana i sa Pozorištem „Masuka“ preko prvih poslenika Centra za kulturu.