Pozorište nosi naziv po Vladimiru Hurban Vladimirovu (VHV), poznatom slovačkom dramaturgu iz Stare Pazove.
Prva pozorišna predstava u Petrovcu izvedena je 27. avgusta 1866. godine. U pitanju je bio komad Stari kočijaš Petra III, od nemačkog dramskog pisca Augusta Kocebua. Organizator prve predstave bio je Jozef Viktor Rohonj (1845-1923), kasnije lekar, paleontolog i profesor Karlovog univerziteta u Pragu. Organizator i reditelj pozorišta od 1871. godine bio je evangelistički sveštenik Felik Kutljik (1843-1890), koji je bio i autor prvog originalnog komada napisanog za Petrovačko pozorište.
Tokom osamdesetih godina 19. veka organizator pozorišnog života u Petrovcu bio je učitelj Jan Straka (1850-1888), a nakon njegove smrti Karol Medvecki (1860-1937). Početkom 20. veka pozorišne predstave u Petrovcu su igrane u kafani kod Lošerovih. Organizuju ih Petrovačka pozorišna amaterska zadruga posebno Petrovački crkveni hor.
U periodu između dva svetska rata predstave su organizovali učenici, gimnazijalci, studenti, zanatlije, zemljoradnička i trgovačka omladina, vatrogasci, fudbaleri, žene i ostali – ukupno 17 različitih društava i ustanova. U tom periodu je u Petrovcu insceniran 191 pozorišni komad. Nakon osnivanja Matice slovačke u Jugoslaviji 1932. godine Pozorišni odbor Matice organizuje pozorišna takmičenja.
Prekretnica u institucionalizovanju pozorišta u Petrovcu bio je 25. mart 1948, kada nastaje Centralno slovačko amatersko pozorište. Za predsednika je izabran Juraj Miškovic, sekretara Pavel Bartok, a za glavnog reditelja Mihal Filip. Po odlasku Filipa, Pavel Bartok i Ivan Majera su preuzeli režiju.
Lični doprinos imidžu petrovačkog pozorišta pripada reditelju Andreju Privratskom. Prilikom proslave stogodišnjice pozorišta 1966. godine Centralno slovačko amatersko pozorište preimenovano je u Amatersko pozorište VHV. Prvi školovani reditelj iz redova vojvođanskih Slovaka Ljuboslav Majera podigao je kvalitet petrovačkog pozorišta na najviši nivo. Posle njega slede Ivan Hansman Jesenski, Matuš Oljha, Jano Čanji, Vladislava Fekete i u zadnje vreme Peter Serge Butko.
Pozorište VHV je formiranjem profesionalnog Slovačkog vojvođanskog pozorišta (na inicijativu VHV) izgubilo funkciju poluprofesionalnog pozorišta Slovaka u Vojvodini. Izgubilo je i finansijska sredstva, a kad se radi o njegovoj organizaciji, vraćeno je mnogo koraka unazad. Uprkos problemima VHV i dalje dobija najviša pozorišna priznanja u Srbiji i uspešno učestvuje na inostranim festivalima.
Zahvaljujući aktivnosti Petrovačkog pozorišta pokrenuta je smotra „Pozorišni lovor” (1970), kao i „Petrovački dani pozorišta” (1996).