Nežne sile kosmičke

Ulogujte se da dodate predstavu u listu zelja
0.0

Broj ocena: 0;

Nežne sile kosmičke

Premijera: 04. Oct 2024.
Pisac: Dalija Aćin Telander,

Igraju:

Ana Ignjatović-Zagorac
Filip Stankovski
Mladen Vuković
Đorđe Živadinović-Grgur

Koreografija: Dalija Aćin Telander, Total dizajn (scena, kostim, svetlo): Dalija Aćin Telander, Kompozitor: Goran Simonoski, Video dizajn: Filip Mikić



Bez kretanja i pokreta ne bi bilo sveta.

Bez sila, energija i osećaja ne bi bilo kretanja.

Bez kretanja ne bi bilo susreta.

Neka kretanja su vidljiva, neka su nevidljiva.

Neke sile i snage su vidljive, neke su nevidljive.

Neki susreti su vidljivi, neki su nevidljivi.

Ali i one koje vidimo i koje ne vidimo – svi osećamo, na neizreciv način.

Predstava je inspirisana vidljivim i nevidljivim silama koje pokreću makrokosmose i mikrokosmose, silama koje pokreću rituale, kretanjima i tokovima koje pokreću tela, osećanja, susrete, koje stvaraju zajednice. Predstava afrimiše lepotu u osećaju promenljivosti, u smislu koji izmiče, u momentu koji nestaje dok se novi stvara.

Predstava sadrži citate tradicionalnih plesova Japana, Tibeta i Kine.

Predstave za bebe, kao i decu sa smetnjama u razvoju i invadilitetom, koreografkinje Dalije Aćin Telander prepozntaljive su po njenom progresivnom i nesvakidašnjem pristupu savremenoj estetici pozorišta za decu. Formati njenih predstava podrazumevaju slobodno kretanje publike u zajedničkom prostoru, sa izvođačima, kao i produženo trajanje predstava koje omogućava publici da iskustvo predstave usklade prema svojim potrebama. Njene predstave jednako su intrigantne kako za decu, tako i za odrasle, a ujedno naglašavaju važnost zajedničkog iskustva roditelja/staratelja i dece u susretu sa umetnošću.

Njen rad se zasniva na primarnosti pokreta u afektivnom, emocionalnom i psihološkom smislu, kao i u komunikacijskom smislu. Celokupan dizajn njenih predstava insistira na važnosti čulne stimulacije, kroz apstraktne forme i ples. Takođe, njen se rad bazira na fenomenološkom pristupu opažanju i pažnji, kao i najnovijim naučnim studijama u oblasti neurologije.

Dalija se trenutno bavi akademskim istraživačkim radom posvećenom koreografskim praksama za decu sa smetnjama u razvoju i invadilitetom na Štokholmskom univeriztetu umetnosti.