Predstava ONA - priča o savremenoj ženi


Četvrte večeri pozorišnog festivala „Upad” izvedena je predstava „Ona” Prve kragujevačke gimnazije, u režiiji Stefana Pavlovića.

Radnja predstave vrlo je aktuelna. Smeštena je u današnji kontekst u kojem se ženama iz različitih izvora šalju jedino poruke kako treba da budu savršene - kako treba da izgledaju, na koji način treba da komuniciraju i da se  ponašaju, šta je to što muškarci žele i šta je prihvatljivo u našem društvu. Rađena po tekstu „Pomorandžina kora”  Maje Pelević, predstava problematizuje odnose ne samo društva prema ženama, već i samih žena jednih prema drugima, kroz nepostojanje ženske solidarnosti.

Svi ženski likovi u predstavi predstavljeni su kroz ustaljene stereotipne slike. One su klasične „torokuše”, opsednute svojim izgledom. Težeći za savršenstvom, podležu različitim zahvatima kako bi se pre svega dopale „svom” muškarcu i zadržale ga pored sebe. Ipak, bez obzira na trud one u tom pokušaju ne uspevaju, već bivaju prevarene i ponižene.  Dovode sebe u poziciju paćenica koje su spremne da pristanu na sve kako ne bi ostale same – da napuste karijeru, rode decu, i to koliko god treba dece, da prestanu da mare za svoje dostojanstvo i potpuno zanemare sopstvene želje, ambicije i sopstveni život. Gubeći se u tom vrtlogu novih trendova, savremenih standarda i normi ponašanja, seksualnih interakcija, postaju samo obične brojke, statističke greške i vlasnice „pomorandžine kore”.

Dinamičnost predstve i satirične replike praćene su novokomponovanim hitovima, u kojima se ismevaju savremene pojave u društvu. To doprinosi da se predstava gleda sa lakoćom, a scene koje su postavljene na repeat od početka pa skoro do samog kraja pojačavaju utisak ludila u kojem živimo, a u kojem veliki doprinos imaju mediji 21. veka.  Iako se na prvi pogled ova dojmljiva komedija srednjoškolaca nekome može učiniti kao dobra razbibriga jer obiluje mnoštvom humora, ona zaista otvara brojna pitanja o anomalijama našeg društva u kome svako sebi daje za pravo da jednoj ženi kaže – vreme ti je da se udaješ, rađaš decu, smršaš, ugojiš se, središ bore, podočnjake, celulit, frizuru, nokte…

Na kraju, ostaje otvoreno pitanje kako da se jedna žena izbori sa svim tim pritiscima? Kada će bez problema sebe i svoje želje moći da stavi na prvo mesto, a da zbog toga ne dobije osude društva, prijatelja, porodice? Kada će bez straha moći da kaže – ja se pitam i ja odlučujem?

U predstavi igraju: Danica Petrović, Milena Vujičić, Кristina Vučković, Bogdan Davinić, Stanislava Ljubić, Nevena Matić, Nikolina Stevanović, Đurđa Senić, Tara Ranković, Aleksa Dramićanin, Luka Milenković, Miona Antonijević, Sara Božović i Isidora Arsić.Povratak na vesti


Ukoliko želite da naš rad podržavate iznosom koji sami određujete na mesečnom nivou, kliknite ovde: https://www.patreon.com/hocupozoriste